השפעת המוזיקה על המח

שלום עולם!
1 ביולי 2015
להקליט לבד
8 דברים שאתם צריכים שיהיו על מנת שתוכלו להקליט מוזיקה משלכם
21 במאי 2017

השפעת המוזיקה על המח

מחקרים מהשנים האחרונות מראים שלמוזיקה יש השפעה ישירה על המוח. הנה כמה עובדות שיגרמו לכם להעריך אפילו עוד יותר כל תו.

שמחת חיים

זה די ברור ששיר טוב יכול "להרים" את מצב הרוח, לפעמים באופן משמעותי. מדעית הוכח ש: משתתפים שנחשפו ל-12 דקות מוזיקה משמחת סיפרו על שיפור במצב הרוח.

מחקר נוסף מראה שנבדקים שנתבקשו להתאמץ לשמוח עשו זאת בהצלחה רבה יותר בזמן שהאזינו למוזיקה, בהשוואה לאלה שלא הקשיבו למוזיקה. המסקנה היא שהאזנה למוזיקה "חיובית" תורמת לשפר את שמחת החיים.

שיפור מנת המשכל
כשאתה מנגן בפסנתר, אתה משפר לא רק את היכולות המוזיקליות שלך אלא גם את היכולת המילולית והויזואלית. מחקר מצא שתלמידים בגילאי 8 עד 11 שלמדו בשיעורי מוזיקה פיתחו עם הזמן יכולות ראייה טובות יותר ואינטליגנציה גבוהה יותר בהשוואה לאלה שלא למדו מוזיקה.

מספר מחקרים נוספים הראו קשר בין היכולות הקוגניטיביות, לבין מוזיקה. חלק מהמחקרים הוכיחו כי האזנה לסוגים מסוימים של מוזיקה משפרת את היכולת לנתח בעיות במתמטיקה,אומנות,ואדריכלות.

חוקרים צרפתים הראו שיש עלייה של 8 אחוזים בIQ אצל אנשים שהאזינו כמה דקות של הסונטה לפסנתר בדי מג'ור של מוצרט. החוקרים סברו כי האזנה למוזיקה מפעילה נוירונים האחראים על עיבוד מוזיקלי – ואלה אותם נוירונים המשמשים גם לצורך ביצוע פעולות מוחיות קוגניטיביות.

צבעים וצלילים
יש אנשים שהמוזיקה נראית להם בצבעים. מחקר שבוצע במקסיקו ובארצות הברית הראה כי חלק מהנחקרים קישרו את המוזיקה לרגשות שהתבטאו בראיית צבעים. לדוגמא, מוזיקה עצובה גרמה להופעת צבעים שחורים, ואילו מוזיקה שמחה גרמה לראיית צבעים מבריקים וחיים.

הקשר הזה בין מוזיקה לצבעים בולט מאוד גם אצל הסובלים מסינסטזיה.
בדיקות תהודה מגנטית שנעשו באנשים הלוקים בסינסתזיה הראו כי המוח מגיב באזורים מסוימים בהתאם לפעולות ולגירויים שונים, בין היתר בהאזנה למוזיקה. במקרה זה, הקשבה לצלילים מסוימים, גורמת לתחושות שונות בגוף – מגע,צבע.ריח.

מרגישים צמרמורת
אם חשתם הצטמררתם כשהאזנתם לשיר כלשהו, אתם בחברה טובה. מחקר שנעשה בשנת 2010 הראה שאנשים בעלי אופי פתוח נוטים להרגיש צמרמורת כתוצאה מהאזנה למוזיקה.

מאזינים כבר מהרחם
העובר מתחיל לפתח את מערכת השמיעה בחודש החמישי להריון. מחקר שערכה שילה וודוורד
בשנות התשעים הראה קשר ישיר בין השמיעה לבין תפקודי הגוף. וודוורד פיתחה מיקרופון מיוחד שהוכנס באופן בטוח לרחם של נשים בהריון. בזמן שהושמעה לעובר מוזיקה, חלה עלייה בפעימות ליבו של העובר.

מחקרים שונים הראו השפעה ישירה של המוזיקה על העובר: בתגובה למוזיקה העוברים מתנועעים, בועטים, ואף מגבירים או מאטים את קצב פעימות הלב בצורה משמעותית.

אישיות
כמה סקרים ומחקרים הראו קשר בין תכונות אישיות להעדפות מוזיקליות. בשנת 2006 נערך סקר באנגליה שהראה שאלה שמעדיפים מוזיקה קלאסית עושים יותר עבירות תנועה בהשוואה לאנשים המעדיפים להאזין למחזות זמר. עוד נמצא שחובבי היפ-הופ ביצעו בחייהם פשע אחד לפחות.

תנועה
ההקשר הראשון בהאזנה למוסיקה הוא ריקוד ותנועה. למוזיקה יש השפעה ישירה על המערכת המוטורית, גם במקרים בהם היא פגועה.
בספר "מוזיקופיליה" של אוליבר סאקס הוא מתאר חולים שהתחילו לזוז בהאזנה לצלילים, ומסביר כי המוזיקה גורמת להפעלה של קליפת המוח המוטורית.

הקשבה למקצבים ולמוזיקה גורמת לפעולה הדדית בין קליפת המוח השמיעתית לאזורים אחרים בקליפת המוח, אלה ואלה משתלבים וקשורים לתנועה.

מוזיקה מאחדת
מוזיקה מביאה לתחושת סיפוק,. זה יכול להתרחש בערב שירה בציבור, בהופעה של זמר או בטקס זיכרון כלשהו. חוקרים בפינלנד הראו כי סטודנטים שהשתתפו בשיעורי מוזיקה הרגישו אחדות וסיפוק. כמו כן גם בהפקת שיר.

מחלות
האזנה למוזיקה עשויה לעזור בשיקום בעיות לב, לצד הטיפול הרפואי. מחקר שנעשה באוניברסיטת מסצ'וסטס הראה כי חולי לב שהאזינו למוזיקה במשך חצי שעה ביום פיתחו קצב לב איטי יותר, ירידה בלחץ וחרדה קטנה יותר בהשוואה לחולי לב שלא הקשיבוו למוזיקה.

הפתרון נמצא בטכנולוגיה
כיצד משפיע צירוף של צלילים ומקצבים על המוח שלנו באופן חזק כל כך? כמו שאר השאלות הקשורות למח, התשובה לשאלה הזו איננה ברורה. המחקר ממשיכ להתפתח: אנו יכולים לצלם את המוח בתלת-ממד ולראות בו-זמנית אזורים שיש בהם פעילות, לעומת כאלה שאין בהם פעילות.

למרות שלא ידוע הרבה, הממצאים המדעיים בשנים האחרונות מוכיחים באופן ברור שהמוזיקה משפיעה על המח שלנו ועל הגוף שלנו. היא יכולה לשפר את מצב רוחינו או לגרום לדכאון, היא משפרת את ביצוענו בזמן אימון בחדר הכושר, מקרבת בין אנשים זרים ואפילו משפרת את מצבם הבריאותי של חולים ברמות שונות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

התקשר עכשיו